ASKERİ ŞAPKALAR

Askeri şapka bandının malzeme içeriği polietilen olmalıdır. Askeri şapkanın ağırlığı ise 50 gramı geçmemelidir. Sertlik 52 + 3 Shore-D olmalıdır. Şapkalar üzerinde yapılan fonksiyonel test, şapkaların kırılmamasını, çatlamamasını ve bükülmemesini sağlamaktadır. Birinci hususa göre şapkalara uygulanan bu ısıl direnç testi yumuşatılmamalı ve zayıflatılmamalıdır. Ayrıca, birinci hususa göre kapaklar, soğuğa dayanıklılık testi uygulandığında kırılmamalı ve sertleşmemelidir. Askeri şapka boyasına bu noktada oldukça önemlidir, stabilize testinde renk tanımlamasının bulanık renk olmamasına dikkat edilmelidir.

ASKERİ ŞAPKALARIN ÖZELLİKLERİ

Asker şapkalardaki kasnağın rengi, şapkadan en az üç renk farklı olmalıdır. Elle katlandığında ve uzun süreli kullanımlarda oluşacak katlama ve açılmalarda kumaş soyulması ve bükülme yaratmayacak şekilde olmalıdır. Klipslerin malzeme cinsi ise AISI 304 paslanmaz çelik şeklindedir.

Askeri şapkaların renk farklılıkları şapka kumaşının renginden 4 ila 5 ton arasında olmaktadır. Şapkanın önü parlak olmalıdır. Malzeme tipi müşterinin isteğine göre de değiştirilebilmektedir.

ASKERİ ŞAPKALARIN VİZÖR ÖZELLİKLERİ

Askeri şapkalarının renk tonu ve kalkan malzemesinin renk farkı en az -4 veya -5 olmalıdır. Vizöre soğuk testi uygulandıktan sonra sertleşme veya kırılma olmamasına özen gösterilir. Üst katman parlak suni deriden yapılmakta, kumaşın yüzeyi ise polivinil klorür PVC ile kaplanmaktadır. Üst katmanın kalınlığı 0,6 ile 0,8 mm arasında ve plastiktir.