ASKERİ KASK

Askeri kask, askeri teçhizatın önemli bir parçasıdır. Birçok farklı tip askeri kask modeli bulunmaktadır. Raff Military ile tüm modelleri temin etmek mümkündür. Askeri bir kaskın temel amacı, bir askeri personelin kafasını yaralanmalardan korumaktır. Bununla birlikte her kask türü farklı bir malzeme kullanılmaktadır.

Genel olarak iki tür askeri kask yoğunlukla kullanılır, taktik ve balistik kasklar. Taktik kask hafiftir ve fener, iletişim sistemi, kamera vb. gibi birden fazla askeri alete sahip olabilir. Taktik kasklar, darbeye dayanıklı plastik, kevlar veya karbon fiber gibi daha hafif malzemelerden yapılmıştır. Deniz Piyadeleri bu tür bir kafa koruma sistemini kullanmaktadır.

Balistik kask ise kurşun darbelerine karşı daha dayanıklıdır. Bu, taktik kaska oranla daha ağır olacağı anlamına gelir. Genel olarak balistik kask, herhangi bir askeri aletle birlikte kullanılamaz. Bu nedenle göreve göre taktik veya balistik miğfer seçilecektir.

ASKERİ KASK NASIL KULLANILIR?

Askeri bir kaskın kullanımı kolaydır. Modern askeri kaskların dayanıklı kayışları vardır. Askerlerin sadece kayışları takması ve çeneyi ayarlaması gerekir. Askeri bir kaskın nasıl kullanılacağı, kayışların tasarımına bağlı olacaktır. Örneğin bazılarında plastik tokalı klipsler veya çıt çıtlar bulunur. Bu durumda askerin bu tür toka veya çıtçıt takmaya alışması gerekebilir.

Ancak, asker kayışları nasıl takacağını öğrendiğinde askeri kask takmak daha kolay hale gelecektir. Ek olarak askeri personeller, askeri taktik kasklarını el feneri, gece görüş gözlüğü veya mikrofon gibi her türlü aletle kullanabilirler. Velcro bile kaskı doğru şekilde kullanmak için önemli bir malzemedir.

Köpük pedler sayesinde ise askeri kask takmak oldukça rahattır. Kaskın rahat oturması için boyutunun da doğru olması gerektiğini söyleyebiliriz. Boy askerin kafasından küçükse baş ağrısı yapabilir. Bu, uzun süre giymeyi zorlaştıracaktır. Aksi takdirde kask boyutu askerin kafasından daha büyükse, onu giymek rahatsız edici olacak ve aynı zamanda stabilizesi de düşük olacaktır. Bu, görevdeki askeri personeli rahatsız edecektir. Boyut doğruysa, asker ne taktik ne de balistik miğfer giymekte sorun yaşamayacaktır. Bu, balistik kaskın ağırlığına veya taktik kask üzerindeki alet sayısına bakılmaksızın geçerlidir.

TAKTİK KASK VE ASKERİ KASK ARASINDAKİ FARK

Balistik ve taktik kask arasındaki en büyük fark, asıl kullanım amacındadır. Taktik kask koruma yeteneği ile sınırlıdır. Mermi darbelerine tamamen dayanıklı değildir. Bu, kaskı yapmak için kullanılan malzemelerin türü ile sağlanmaktadır. Öte yandan balistik kask farklı mermi darbelerine bile dayanabilir. Her kaskın aşınmasında kullanılan malzemelere göre farklı sertlikleri vardır. Taktik askeri kasklar, daha hafif olduklarından farklı türde araçlara sahip olabilirken balistik askeri kasklarda herhangi bir alet türü bulunamaz.