Tekstil Ürünlerinin Üretim Özellikleri

Polislerin giyimine yönelik üretilen ürünlerde yüksek kalite olmaz olmazdır. Dünyadaki birçok ülkede, çeşitli kişiler veya kurumlar askeri kıyafetlere gereksinim duyar. Polislerin giyecekleri kıyafetler, belli coğrafi şartlarda ve arazilerde giyileceğinden, özel koşullara dayanıklı özel kıyafetler olmalıdır. Bu sebeple, askeri ürün temininin hangi firmadan yapılacağı büyük önem taşımaktadır. Türkiye’de, polis kıyafetlerine yönelik tekstil deyince ilk akla gelen firma olan Raff Military Textil, kaliteli malzemeler kullanarak, polislerin kullanımına en uygun ürünleri ortaya çıkartmaktadır. Firma, bu alandaki başarısı sayesinde, Türkiye ile sınırlı kalmamış ve başka ülkelere de polis kıyafeti ihraç eder hale gelmiştir. Raff Military Textil tarafından üretilen polis ürünlerini temin eden ülkeler arasında birçok Orta doğu ve Balkan ülkesi, Afrika ülkeleri ve Türki cumhuriyetlerinin neredeyse tamamı yer almaktadır.

Ürünlerin İmal Edildiği Malzemeler

Raff Military Textil tarafından sadece polis üniforması değil, polislere yönelik birçok farklı ürün üretilmektedir. Polis ürünleri arasında en çok öne çıkanlar, polis yelekleri, polis montları, polis gömlekleri vb. ürünlerdir. Bu ürünler imal edilrken kullanılan malzemenin kalitesine çok dikkat edilmelidir. Malzemenin, zorlu koşullara dayanabilecek şekilde üretilmesi gerekmektedir.
Polis t-shirtlerinin kalitesini belirleyen özelliklerin en başında kumaş kalitesi yer almaktadır. Kumaş, farklı zorluklara dayanabilecek kalitede olmalıdır. Örneğin, güneşli alanlarda görev yapan ve direkt olarak güneş ışığına maruz kalan polislerin giyecekleri t-shirtlerin kumaşları, solma yapmayan malzemelerden elde edilmelidir. Ayrıca, çekme sorunu da yaşanmamalıdır. Bu tip ürünlerin standart kabul edilen çekme değeri %1,5 ile %5 arasındadır. Bu oranların üstünde bir çekmenin görülmemesi gerekir. Ayrıca, boncuklanma da olmamalıdır. Ürünlerin imalatının tamamlanmasından sonra, bu değerler mutlaka test edilmelidir.
T-shirt kalınlığı da önemli bir parametridir. Özellikle soğuk iklimlerde görev yapan polislerin giyeceği t-shirtler sıcak tutmalı ama asla çok kalın olmamalıdır. Çünkü polislerin, bu kıyafetlerin içindeyken rahat hareket etmeleri gerekir. Gerekli olan sıcaklık, termal özellik ile sağlanmalıdır.
Kullanılan kumaşın hangi malzemeden elde edildiği de büyük öneme sahiptir. Ürünün tamamen rahat bir hissinin olması ve çabuk yıpranmaması, aynı zamanda insan sağlığına da zararı olmaması için, mutlaka %100 pamuk ile üretilmelidir.

Diğer Tekstil Ürünleri

Polis ürünleri tekstili deyince akla sadece askeri üniformalar gelmemelidir. Polis giyiminin gerekliliklerinin, hiçbir eksik kalmadan yerine getirilmesi için mutlaka aksesuarlardan da yararlanılmalıdır. Polis aksesuarı deyince ilk akla gelen ürünler arasında polis botları karşımıza çıkmaktadır.
Polislerin görev yaptığı yer çok değişken olabildiğinden, botlar mutlaka kaliteli malzemeler kullanılarak imal edilmelidir. Bilhassa, botların tabanının kalitesi üst düzey olmalıdır. Kaymaz tabana sahip olmayan botlar, hayati tehlikelere bile sebebiyet verebilir. Ayrıca, botlar mutlaka ortopedik tabana sahip olmalı ve karlı veya yağmurlu havalarda rahat hareketi sağlamak ve üşümeyi engellemek için, su geçirmemelidir.